Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu (więcej informacji). Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu.

0 poz. towar.
za 0.00

Panel winylowy w wersji klejonej czy klikanej ?

Jeśli zdecydowałeś się na panel winylowy, musisz jeszcze dokonać wyboru jaki on będzie. Panele winylowe to nowoczesna wersja podłogi PCV. Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje podłóg winylowych: klejone i na zatrzask ,,na klik,, Pierwsze z nich kleimy do podłoża betonowego za pomocą dedykowanego kleju, drugie z nich łączymy na zatrzask tzw. ,,klik,, czyli w posobny sposób jak panele laminowane. Takie panele występują w różnej grubości od 2 do 6 mm, są zdecydowanie cieńsze niż tradycyjne panele laminowane. Oprócz tego, że panele winylowe dzielą się pod względem sposobu montażu, dodatkowo przydziela się im się dwie grupy - elastyczne panele winylowe typu ,,FLEX,, oraz droższe winyle o sztywnym rdzeniu nazywane ,,RIGID,, (np. z rdzeniem mineralnym czy też wtopionymi w rdzeń siatkami z włókna szklanego). Do grupy ,,FLEX,, wliczamy panele klejone – zazwyczaj są o grubości 2-2,5mm oraz klikane – najczęściej o grubości od 4 do 4,5mm. Do grupy ,,RIGID,, wliczamy panele tylko klikane, zazwyczaj o grubości 5-9mm.

FLEX (elastyczny)

RIGID (sztywny rdzeń)

podłogi cienkie klejone o grubości 2-2,5mm

podłogi klikane o grubości 5-6mm

podłogi klikane o grubości 4-4,5mm

podłogi ze zintegrowanym podkładem o grubości 6mm

 

podłogi hybrydowe – winyle z rdzeniem HDF – o grubości 8-9mm

 

W tym artykule opiszemy każdą metodę montażu w podziale na grupy FLEX i RIGID oraz wynikające z niej korzyści.

 

Na co powinneś zwrócić uwagę przy wyborze paneli winylowych i tym samym na sposób ich montażu? Otoż na:

  • przygotowanie podłoża,
  • zastosowane instalacje grzewcze,
  • intensywność użytkowania,
  • poziom nasłonecznienia.

 

Podłoga elastyczna klejona inaczej  ,,dryback, flex, lvt,,

1.Przygotowanie podłoża

Przygotowanie podłoża pod panele winylowe ma większe znaczenie niż w przypadku tradycyjnych paneli laminowanych. Podłoże powinno być idealnie gładkie, równe, wypoziomowane. Nierówna powierzchnia z biegiem czasu uprzykrzy nam życie, a mianowicie panele zaczną się wyginać, a nawet mogą być widoczne dołki i wzniesienia, przy podłodze klikanej mogą skrzypieć zamki, a nawet się wyłamywać. Ogólnie takie panele mają większe wymagania co równości posadzki niż w przypadku zwykłych paneli laminowanych Co więcej przed ułożeniem paneli podłoże powinno być suche i nie ważne czy to będzie winyl klejony czy klikany. Gdy dostanie się wilgoć pod panel, podłoga zacznie brzydko pachnieć i tym samym utworzy nam się grzyb lub pleśń. W dalszej części artykułu znajdziesz opis na temat stanu podłoża

2. Zastosowane instalacje grzewcze

Jeżeli planujemy ogrzewanie podłogowe, musimy wybrać produkt nadający się do takiego zastosowania oraz odpowiednio wykonać instalację grzewczą pod ten rodzaj posadzki. Panele winylowe jak najbardziej można zamontować na ogrzewaniu podłogowym wodnym zarówno te klejone oraz klikane ,,na zatrzask,,. Mają one bardzo dobrą przewodność cieplną - lepszą od laminatu i prawdziwego drewna. Są zdecydowanie produktem zastępczym do płytki ceramicznej. Płytki są już przereklamowane, a pozatym tak średnio je położyć wszędzie w całym domu. Są zimne i twarde. Dalej - warunkiem jest to, że temperatura na styku z klejem, podkładem nie może przekraczać 27 stopni C. Ogrzewanie podłogowe wodne musi być wygrzane i oddane do użytkowania. Co do ogrzewania podłogowego elektrycznego, należy skonsultować się z producentem w celu upewnienia się, że system jest kompatybilny z naszą podłogą. Panele winylowe zdecydowanie nie lubią gwałtownych skoków temperatury. Folie grzewcze/na podczerwień mają to do siebie, że bardzo szybko się nagrzewają. Przez to podłoga może doznać ,,miejscowego szoku termicznego,,i w sposób niekontrolowany zacząć się deformować, wypaczać. W tym momencie robi się duże ryzyko. Jeśli jednak chcesz koniecznie położyć winyl na takim ogrzewaniu, w ciągu dnia utrzymuj raczej stałą temperaturę. Bezpośrednio po ułożeniu paneli uruchamiaj ogrzewanie stopniowo. Najpierw 30% mocy, po to aby podłoga mogła się przyzwyczaić mdo nowych warunków, następnie stopniowo zwiększaj. Temperatura styku nie może osiągnąć więcej niż 27 stopni. Co więcej w branży mówi się, że absolutnie nie mogą to być maty >100W/m2, raczej <80m2, a panele winylowe tylko ze sztywnym rdzeniem (RIGID, RDZEŃ MINERALNY).

3. Intesywność użytkowania

Wybierając panele winylowe powinniśmy zdecydowanie kierować się ich parametrami użytkowymi, klasą ścieralności, grubością itd. Podłoga, która ma być ułożona w pomieszczeniu komercyjnym o zwiększonym ruchu, powinna to być podłoga, która będzie stabilna, trwała z maksymalnie ograniczoną pracą ruchu ,,kurczu i rozkurczu,, - tutaj zdecydowanie zda egzamin podłoga przyklejona do podłoża, tym bardziej jeśli mają to być duże, otwarte pomieszczenia. Jeśli zależy nam na wygodzie, szybkości montażu oraz w przyszłości na demontażu takiej podłogi – zdecydowanie polecam winyl klikany, na zatrzask.

3. Poziom nasłonecznienia

Panele winylowe zbudowane są z polichlorku winylu (PCV). Są materiałem termoplastycznym. To oznacza, że pod wpływem temperatury zmienia się elastyczność i objętość materiału. W przypadku gwałtownych zmian temaperatury lub dużego nasłonecznienia, tego typu panele mają tendencje do wybrzuszenia, deformacji a nawet wypinania zamków. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie podłogi klejonej. Jeśli jednak chcemy koniecznie podłogę montowaną na pływająco, wielu renomowanych producentów stworzyło w swojej ofercie podkład zalecany do pomieszczeń, w którym występuję duże nasłonecznienie. Niektóre panele np. z rdzeniem mineralnym są same w sobie odporne na wysoką temperaturę. Koniecznie zapytaj swojego sprzedawcę o takie rozwiązanie.

 

 

Obydwa sposoby montażu mają swoje wady i zalety, o których warto wiedzieć.

PODŁOGA NA KLIK (FLEX -GR. 4-4,5mm oraz Rigid 5-6mm)

ZALETA: ŁATWOŚĆ i SZYBKOŚĆ MONTAŻU

Podłogi winylowe układane na klik posiadają specjalną technologię zamków, dzięki którym w łatwy i szybki sposób możemy połączyć ze sobą panele bez użycia kleju. Takie podłogi może ułożyć nawet osoba bez doświadczenia, choć warto by było, gyby miała chociaż trochę umiejętności do prac technicznych. Pamiętajmy, że pomimo tak prostego montażu, panele musimy przyciąć (za pomocą noża) oraz wykończyć je listwami przypodłogowymi czy innymi akcesoriami. Nie należy zapomnieć o pozostawieniu szczeliny dylatacyjnej obwodowej oraz poprzecznej pomiędzy poszczególnymi pokojami w szczególności w przypadku paneli winylowych ze sztywnym rdzeniem. Nota bene, producenci wiedząc jaką zmorą dla klientów są listwy progowe, stworzyli panele winylowe, gdzie nie trzeba stosować dylatacji poprzecznej. Koniecznie zapytaj jakiej marki paneli szukać. Podłogi Vinyl Flex - elastyczne umożliwiają nieograniczoną długość i szerokość montażu bez konieczności stosowania profili dylatacyjnych (tylko jeśli w domu mamy stałą i jednakową temperaturę oraz jednakowy system grzania np. tylko podłogówkę),dzięki czemu możesz uzyskać niepowtarzalny wygląd jednolitej podłogi, mimo wszystko nie zapominaj tutaj i tak o pozostawieniu szczeliny obwodowej - przy ścianie. Podłoga pływająca jest dobrym rozwiązaniem, gdy nie chcemy czekać z użytkowaniem i chcemy szybko zakończyć prace.

ZALETA: STAN PODŁOŻA

Przy panelach winylowych klejonych do podłoża - tutaj szczególnie musisz być przygotowany. Z uwagi na to, że panele są cienkie, każda nawet milimietrowa nierówność będzie widoczna. Podłoże powinno być równe niczym stół. Jeśli wymieniasz podłogę, niezbędne będzie tutaj zastosowanie wylewki samopoziomującej. W przypadku nowego podłoża - użycie szlifierki. Podłogę najlepiej wyszlifować maszynowo. Przy takim rozwiązaniu nie bierzemy pod uwage żadnych nawet milimetrowych nierówności. Przy winylu klikanym elastycznym (flex) dozwolone są minimalne nierówności, z nimi upora się dodatkowa wartswa podkładu kwarcowego. Tutaj podłoże też powinno być bez większych odchyleń. Przed rozpoczęciem montażu należy wyrównać wszelkie nierówności podłoża najczęściej wynoszące co najmniej 0,5mm na odcinku 20cm. To samo dotyczy nierówności przekraczającej 3mm na odcinku o długości 2m. Na rynku podłogowym można spotkać się z zaawansowanymi technologiczne panelami, gdzie producenci zapewniają, że można je układać na istniejącej podłodze bez koniecznośći jej demontażu i wyrównania. Dotyczy to paneli ze sztywnym rdzeniem. Niektóre z nich wyposażone są dodatkowo w zintegrowany podkład, który wyrównuje delikatne nierówności, redukuje również dźwięki transmisyjne co docenisz nie tylko Ty, ale i Twoi sąsiedzi.Takie podłogi możesz zastosować przy remoncie, między innymi dzięki stosunkowo dużej toleracji na nierówności podłoża - dopuszczalna rozbieżność do 5-6mm na odcinku 2 metrów długości. Jeśli masz problem z nierównościami podłoża szukaj podłóg ze sztywnym rdzeniem i koniecznie dobrej jakości podkładów kwarcowych.

Zaleta: demontaż

Panele winylowe ,,na zatrzask,, łatwo zdemontować w porównaniu do klejonych do podłoża. Co więcej, można je na nowo ułożyć. Z uwagi na to, że podłogę na zatrzask można położyć samemu oraz w przyszłości ją rozebrać i zamontować gdzie indziej, takie panele są najczęściej wybieranym rozwiązaniem w pomieszczeniach mieszkalnych.

Wada: dylatacje poprzeczne (w drzwiach)

Panele układane na zatrzask, w szczególności ze sztywnym rdzeniem wymagają przerw dylatacyjnych pomiędzy pomieszczeniami. Należy również podczas montażu pamiętać o odsunięciu takiej podłogi od ściany tak by można było zrekompensować ewentualne naprężenia powstające na takiej podłodze. Brak dylatacji w progach oraz szczeliny dylatacyjnej przy ścianie może powodować wybrzuszenie się podłogi. Obecnie coraz więcej producenców oferują panele winylowe, gdzie nie trzeba stosować profili przejściowych - poniżej podaje obostrzenia jednego producenta, który posiada takie rozwiązanie, ale za pewnymi wyjątkami, a mianowicie: 

  • temperatura w sąsiadujących pomieszczeniach nie będzie się różnić w zakresie T 18-30 stopni,
  • jeśli istnieją pomieszczenia z ogrzewaniem/chłodzeniem podłogowym w każdym pomieszczeniu,
  • nie została przekroczona maksymalna wielkość pomieszczenia
    • w przypadku standardowego użytku mieszkalnego (15-35 stopni C) maksymalna wielkość pomieszczenia wynosi 13x13m
    • w przypadku bardziej skrajnych temperatur (5-65 stopni C) maksymalna wielkość pomieszczenia wynosi 8x8m
    • w przypadku pomieszczeń klimatyzowanych (18-25 stopni C) maksymalna wielkośc pomieszczenia wynosi 30x30m

*Powyższe wytyczne są podane z instrukcji montażu tylko jednego producenta, jednakże coraz więcej renomowanych producentów ma podobne zasady, nieznacznie się różniące.

Wada: ciężkie meble, zabudowy

W przypadku gdy planujemy położyć ciężką zabudowaną szafę, robimy to w pierwszej kolejności. Przytwierdzamy ją do podłoża betonowego. Gdybyśmy jednak położyli podłogę klikaną pod taką zabudową, unieruchomilibyśmy ją, co w rezultacie mogłoby doprowadzić do odkształcenia. Zamki również by tego nie wytrzymały, pod wpływem ciężaru mogłoby się wypiąć. Podłoga wtedy jest do wymiany. W przypadku, gdy wchodzi w grę jednak podłoga ,,pływająca,, większość producentów mówi o wycinaniu otworów na nóżki mebli w stałej zabudowie - jeśli takowe są. Pod żadnym pozorem nie możemy blokować ruchów podłogi. Wszelkie ciężkie przedmioty (np. kuchenki, wyspy kuchenne, meble ciężkie) powinny pełnić rolę ściany. Podłoga Vinyl Flex musi mieć możliwość przesuwania się wokół ciężkich obiektów, co pozwala zapobiec powstawaniu szczelin między panelami. Nie zapomnij o uwzględnieniu szczelin dylatacyjnych przy układaniu podłogi wokół ciężkich i zamocowanych na stałe obiektów. W przypadku gdy nie jest to możliwe należy zastosować panele winylowe klejone do podłoża.

Podłoga winylowa klejona (elastyczna-flex)

Zaleta: brak dylatacji poprzecznej

W przypadku podłogi klejonej do podłoża nie musimy stosować profili progowych. Nasza podłoga zyskuje na jednolitości. Naszym zdaniem jest to duża zaleta tego montażu. Konsumeci niechętnie przyjmują do wiadomości, że muszą ,,coś,, jeszcze położyć w przejściach. Dodatkowo brak listw progowych ułatwia późniejsze czyszczenie i mycie takie podłogi.

Zaleta: stabilność

Podłoga przyklejona to podłoga stabilna. Dzięki tej metodzie montażu, zwiększa się parametr odporności na obciążenia. Sprawdzi się niemalże w każdych warunkach i gwarantuje wysoką jakość. Dodatkowo ten rodzaj montażu zapewnia bardzo dobre tłumienie dźwięków, ponieważ pod podłogą nie ma pustej przestrzeni. Taka podłoga jest również odporna na duży ruch pieszy.

Zaleta: kreatywność wykorzystania podłogi winylowej

Umieść podłogę klejoną na ścianach, na suficie, na schodach, a nawet wykorzystaj ją jako zagłowek do łóżka. Nic Cię nie musi ograniczać. Popuść wodze fantazji. Takie rozwiązania posłużą jako dekoracje ścienne, zapewniając unikatowy i stylowy akcent. Masz probelm z wyborem paneli w optyce płytek czy desek. Dlaczego ich nie połączyć? Stwórz atrakcyjne pomieszczenia, mieszając i dopasowując panele i płytki winylowe.

Wada: montaż

Tutaj już nie jest tak kolorowo jak przy montażu pływającym. Ten sposób klejenia do podłoża nie jest polecany dla osób bez doświadczenia. Potrzebna jest tutaj wprawa, dokładność i cierpliwość. Przyklejenie podłogi do podłoża jest dużo bardziej czasochłonne. Do takiego montażu potzrebujemy dobrej jakości klej oraz szpachli A2, aby zapewnić prawidłowe i równomierne rozłożenie kleju na podłożu. Klej należy zastosować na wybranym obszarze podłogi, a następnie należy zaczekać do momentu związania się kleju - czas ten wynosi około 15 minut. Dopiero po tych krokach można przejść do właściwego montażu paneli. Po ukończonej instalacji podłogi, przy pomocy walca do wykładzin o wadze około 45 kg dociśnij podłogę, dokładnie i w całości rolując walcem po podłodze. Podłogę można używać natychmiast po ułożeniu i dociśnięciu walcem.
 Uwaga! jest alternatywa do tradycyjnego klejenia paneli do podłoża, a mianowice, podłogę winylową można przykleić bezpośrednio do podkładu, bez konieczności stosowania kleju. Renomowani producenci wiedząc, że przyklejenie podłogi do podłoża stanowi duży problem, wymyślili podkład z klejem. W ofercie można spotkać pokłady kwarcowe zawierające w wierzchniej warstwie trwały, specjalny klej. Umożliwia to klejenie klejonych podłóg winylowych do podkładu (zamiast posadzki). Zaletą tego jest:

  • szybki i czysty montaż bez użycia kleju (fast lay),
  • prostszy montaż niż w przypadku klejenia podłogi winylowej bezpośrednio do posadzki,
  • oszczędność kosztów (robocizna),
  • podłoga jest rekordowo cicha (profesjonalny podkład wyciszający),
  • podłoga winylowa jest związana z podkładem, a nie z posadzką, przez co można ją w przyszłości łatwo usunąć,
  • dzięki samoprzylepnej powierzchni nie ma potrzeby stosowania dodatkowego kleju,
  • niwelowanie drobnych nierówności podłoża,
  • idealny na ogrzewanie podłogowe (wodne), opór cieplny zaledwnie R=0,01 (m²K)/W

Podkłady takie posiadają raczej krótki czas wiązania (ok.30min), podczas którego można dokonać poprawek pokrycia podłogowego.  Po dociśnięciu lub walcowaniu podłogi np. rolką dociskową / walcem dociskowym / nie można już dokonać żadnych poprawek.

Wada: stan podłoża/ koszty

Tak jak wcześniej opisano, klejenie winylu wymaga idealnie gładkiej powierzchni, ponieważ każda nierówność może spowodować, że podłoga będzie źle wyglądała. Panele winylowe montowane na klik dopuszczają pewne nierówności podłoża, co obniża ogólne koszty podłogi. Rygorystyczne wymagania co do równości podłoża w przypadku podłóg winylowych bardzo często oznaczają potrzebę wyrównania posadzki. Posadzka pod winyl powinna być wytrzymała, równa, sucha. Nie może byc na niej zanieczyszczeń w postaci kurzu, brudu, farb itp. Podłoże, które nie spełnia wymogów producenta paneli, należy wyrównać - najlepiej przy pomocy odpowiedniej masy samopoziomującej na grubość minimum 3mm. Sampoziomy cementowe wylewane na niedużą grubość nie są materiałem tanim. Ogólnie im produkt ma być stosowany do cieńszej warstwy tym jest droższy. Wynika to z prostej zasady, że masa samopoziomująca, żeby dobrze się rozpłynąć przy małej grubości potrzebuje bardziej wyrafinowanej chemii w swoim składzie, a to przekłada się na cene. Winyle klejone plasują się w przedziale cenowym od 100-140zł/m2. Trzeba tutaj doliczyć ewentualne koszty naprawy podłoża. Przygotowanie gruntu pod nowe panele jest kosztowne, jeszcze droższe byłyby ewentualne poprawki. Natomiast winyle klikane są juz droższe, cena od 140zł -250zł/m2, one zdecydowanie mniej wybaczają nierówności podłoża niż winyle elastyczne. Przy panelach winylowych ze sztywnym rdzeniem możemy zrezygnować z wylewki samopoziomującej.

 

Zapraszam do przeczytania następnego artykułu pod nazwą: ,,Wszystko o panelach hybrydowych,,

 

 

 

 

 


 



Poleć nasz sklep Podlogi24.net swoim znajomym
Zapisz się do firmowego Newslettera
Wróc na górę sklepu
Chcesz otrzymywać informacje o promocjach na panele sklepu internetowego Podłogi24 ?
Dostawcy podłóg i paneli dla sklepu internetowego Podłogi24

TRANSPORT GRATIS
pod drzwi twojego nowego domu


już przy zakupach od 2000zł*
(dla wybranych grup produktów)


Skorzystaj z wygodnej formy dostawy zamówionego przez Ciebie towaru. 

Transport gratis znajdziesz w większości przypadków, gdy:

- wartość twojego zamówienia
będzie nie mniejsza niż 2000zł*,

- wybierzesz formę płatności - "przedpłata", 

- dostawa towaru będzie miała miejsce na terytorium kraju,

*dotyczy wybranych grup produktowych

)